Ogrzewanie hybrydowe to system oparty na wielu źródłach ciepła. Nie chodzi tutaj o podłączenie dwóch tzw. piecyków gazowych, ale o połączenie urządzeń o różnych mocach i parametrach.
Ogrzewanie hybrydowe a zintegrowane ogrzewanie
Ogrzewanie hybrydowe nie definiuje sposobu połączenia źródeł ani rodzajów. Przewiduje tylko, że będą one ze sobą współpracować. Termin zintegrowane ogrzewanie stworzony i wprowadzony do branży grzewczej przez firmę Makroterm zakłada niezawodny i prosty w montażu sposób połączenia różnych urządzeń grzewczych, w tym odnawialne źródła energii (OZE), za co firma otrzymała w 2011 r. nagrodę Złoty Instalator.
Rzadko kiedy stosuje się termin ogrzewanie hybrydowe w stosunku do integracji w układzie grzewczym kominków z płaszczem wodnym, czy kolektorów słonecznych. Tymczasem zintegrowane ogrzewanie z założenia, choćby w swoim najprostszym wariancie uwzględnia podłączenia OZE.
Pionierskim urządzeniem do łączenia instalacji grzewczej, umożliwiając zintegrowane ogrzewanie jest Integrator, za który firma Makroterm została nagrodzona w konkursie Lider Nowych Technologii 2012 GreenEvo.
Obecnie najbardziej funkcjonalnym połączeniem różnych źródeł ciepła jest tzw. domowy węzeł cieplny Smart CO, uwzględniający buforowanie energii i zapewnianie świeżej ciepłej wody użytkowej. Na węzeł Smart CO składa się bank ciepła Smart CO, będący Integratorem OZE drugiej generacji, zespół grup pompowych z rozdzielaczem oraz dedykowane sterowanie.
Ogrzewanie hybrydowe nie definiuje tego typu urządzeń służących integracji źródeł ciepła i z tego powodu można powiedzieć, że jest pojęciem szerszym. Zarówno Integrator, jak i domowy węzeł cieplny Smart CO może pełnić funkcję łącznika energii cieplnej w systemie ogrzewania hybrydowego.
Ogrzewanie hybrydowe – sposoby podłączenia
Jak prawidłowo zbudować taki hybrydowy układ grzewczy? Różne warianty można znaleźć na naszej stronie korzystając z konfiguratora układu grzewczego.
Przykład. Ogrzewanie z pompą ciepła, kominkiem i przyłączem gazowym.
Gdy weźmiemy przykładowo popularny kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym, który pracuje w układzie zamkniętym i pompę ciepła monoblok, to najefektywniejszym rozwiązaniem będzie połączenie tych urządzeń za pomocą domowego węzła cieplnego Smart CO Accord Max.
- Kominek z płaszczem wodnym i kocioł gazowy wpięty jest do płaszcza banku ciepła domowego węzła Smart CO, będącego sercem instalacji. Do wężownicy banku ciepła podpięta jest pompa ciepła monoblok, co umożliwia wymianę ciepła z glikolu na układ wodny. Wewnątrz tego multiwalentnego zasobnika znajduje się również druga wężownica odpowiadająca za przepływowe dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Do płaszcza bufora podpięte jest też Duo Smart CO, czyli zespół grup pompowych z rozdzielaczem kotłowym pozwalający na dystrybucję ciepła zarówno na obieg grzejnikowy, jak i popularny podłogowy.